Czy warto kupić mieszkanie na wynajem

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

Kupno mieszkania jest obecnie bardzo popularną formą na inwestowanie pieniędzy. Przy rosnącej inflacji i bardzo niskich stopach oprocentowania lokat, ludzie zdecydowanie większe zyski widzą właśnie w nieruchomościach. Ta forma lokowania kapitału charakteryzuje się niskim ryzykiem i prostą formą. Najczęściej inwestorzy decydują się na kupno mieszkania, aby później przeznaczyć je pod wynajem. Ten sposób może bowiem przynosić wiele korzyści głównie dlatego, że coraz więcej młodych ludzi przyjeżdża na studia do dużych miast i tam wynajmuje swoje stancje. Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? O czym trzeba pamiętać?

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem – podstawa to dobry plan

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? Podstawą zysku jest odpowiednie zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Powinien się w nim znaleźć stan kapitału, ewentualny kredyt oraz stworzona symulacja ekonomiczna. W symulacji ekonomicznej powinny znaleźć się dochody oraz koszty jakie będzie musiał ponieść inwestor, zwykle są one związane z koniecznością przeprowadzenia remontu. Co więcej warto pamiętać, że mieszkanie nie musi przynosić zysku cały czas. Może się zdarzyć sytuacja, gdzie mieszkanie przez dłuższy czas nie będzie wynajmowane, dlatego też warto posiadać pewną rezerwę finansową tak, aby nie zostać zmuszonym do szybkiej sprzedaży nieruchomości.

Czy wynajmowanie mieszkania jest opłacalne

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem – kiedy będzie się ono opłacało?

Jak już zostało to wspomniane, przed kupnem nieruchomości warto wcześniej sporządzić dokładny plan działania, który w pewien sposób ochroni przed niespodziewanymi sytuacjami. Aby więc mieszkanie przynosiło zyski muszą zostać uwzględnione pewne kwestie:

  • Określenie grupy docelowej i jej wymagań – ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ dzięki określeniu swoich potencjalnych najemców, możliwe będzie dopasowanie do nich mieszkania. Zupełnie inne wymagania będą mieli studenci, inne rodziny z dziećmi i jeszcze inne turyści. Warto więc ten element przemyśleć wcześniej i odpowiednio przygotować mieszkanie.
  • Lokalizacja – drugą kwestią jest lokalizacja. Ten czynnik również jest bardzo ważny, ponieważ to głównie od lokalizacji oraz ceny zależy czy dane mieszkanie zostanie wybrane. Jeśli lokal mieścił się będzie na obrzeżach i nie będzie on dobrze skomunikowany takie mieszkanie nie będzie cieszyło się popularnością
  • Wysokość czynszu – czynsz również wpływa na decyzje najemców. Jeśli będzie on wysoki i nieadekwatny do standardu mieszkania, prawdopodobnie mieszkanie ciężko będzie wynająć.

Jak już zostało to wcześniej wspomniane. Trzeba mieć również świadomość tego, że mieszkanie nie będzie przynosiło zysku cały rok, przeciwnie bardzo rzadko jest ono zajęte przez lokatorów całe 12 miesięcy. Bardzo często zmieniają się oni kilka razy w ciągu roku.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem – ile można na tym zarobić?

Obecnie stopy oprocentowania lokat są bardzo niskie i nie zachęcają do lokowania tam kapitału. Maksymalne oprocentowanie wynosi 4 procent w skali roku, najczęściej jednak dotyczy ono tylko nowych klientów. Ile natomiast można zarobić na wynajmie mieszkania? Jest to około 5 procent w skali roku. Z tym, że tak dobry wynik można uzyskać najczęściej tylko w największych polskich miastach.

Jakie są zyski z wynajmowania mieszkania

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie mieszkanie

Aby móc zarabiać na wynajmie mieszkania głównym wymogiem jest jego standard, odpowiednia lokalizacja, metraż, układ i tak dalej. Dlatego też warto poświęcić dużą ilość czasu na szukanie atrakcyjnej oferty. Czasami może ono zająć nawet i kilka miesięcy. Połączenie dobrej lokalizacji, z odpowiednim metrażem i ceną zapewni najlepsze zyski i jednocześnie zmniejszy ryzyko inwestycyjne. Wiadomo jednak, że trzeba temu poświęcić dużo swojego czasu i cierpliwości.

Można jednak proces ten skrócić i powierzyć go agencjom nieruchomości. Dysponują one bardzo szeroką bazą ofert i mogą pomagać na przykład przy negocjowaniu cen oraz nakierowywać na oferty, które są najbardziej atrakcyjne. Trzeba jednak liczyć się na dosyć wysoką prowizję, która zwiększy koszt całkowity inwestycji.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? Odpowiedź na to nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od tego jakie wymagania i oczekiwania względem danej inwestycji ma inwestor. Jednak patrząc na rynek i ciągłe zainteresowanie wynajmem można stwierdzić, że będzie to dobry wybór.

Dodaj swój komentarz

O nas

PEGAZ to miejsce, gdzie znajdziesz ciekawe poradniki na tematy związane z nieruchomościami. Posiadamy wiele lat doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami, finansowaniu zakupu nieruchomości pod inwestycje.

Skontaktuj się z nami, aby otrzymać od nas szczegółowe informacje. Dowiedz się, jak możemy ci pomóc w zakupie nowego mieszkania.