Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję

Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję?

Obecna sytuacja, czyli duża inflacja, małe stopy oprocentowania lokat sprawiła, że wiele osób zastanawia się czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję. Ludzie każdego dnia zastanawiają sie w co inwestować pieniądze, aby jak najwięcej zyskać. Sposobów można zaleźć wiele od kupowania akcji i obligacji, poprzez kryptowaluty po kupno mieszkań. Ten ostatni sposób jest bardzo popularny już od wielu lat. Charakteryzuje go małe ryzyko utraty kapitału i stosunkowo prosty sposób inwestowania. Pojawia się jednak pytanie czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję?

Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję?

Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję? Jak można zauważyć w źródłach znajduje się wiele informacji o tym, że Polacy się bogacą, ich zarobki ciągle rosną. To natomiast wpływa na większe zainteresowanie mieszkaniami, a co za tym idzie na ciągły wzrost wartości mieszkań. Co więcej bardzo duża liczba młodych ludzi przenosi się na studia do większych miast, a po ich zakończeniu zwykle w nich zostaje.

Również obcokrajowcy wybierają bardzo często Polskę jako swój nowy dom. Aby uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba mieć sporo wkładu własnego, a ceny mieszkań za metr kwadratowy ciągle rosną, sprawiają, że zwykle decydują się oni na wynajem długoterminowy, a nie na zakup własnego mieszkania. Wszystko to wskazuje na fakt, że mieszkania dalej będą dobrą inwestycją.

Kiedy zakup mieszkania pod wynajem jest opłacalną inwestycją?

Inwestycja w wynajem mieszkania

Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję? Głównym sposobem na pomnażanie swojego kapitału poprzez mieszkanie jest jego wynajem. Rosnąca liczba studentów i obcokrajowców w dużych polskich miastach pokazuje, że warto dalej ten sposób praktykować. Kiedy jednak zakup mieszkania pod wynajem najbardziej się opłaci? Pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych kwestii:

  • Jakie są potrzeby potencjalnych najemców, których oczywiście trzeba sobie scharakteryzować i określić. Inne wymagania będzie miał student, inne rodzina z dziećmi, a jeszcze inne turysta. Należy więc wcześniej określić kto będzie potencjalnym najemcą i do niego dopasować mieszkanie.
  • Lokalizacja, to zaraz po cenie najważniejsze kryterium jakim kierują się najemcy przy wyborze mieszkania, jeśli mieści się ono na obrzeżach i dodatkowo nie ma tam dobrej komunikacji, prawdopodobnie nie będzie cieszyło się ono dużym zainteresowaniem
  • Wysokość czynszu to kolejny ważny element. Jeśli będzie on zbyt wysoki i nieadekwatny do standardu jaki posiada mieszkanie oferta również nie stanie się popularna.

Błędem jaki popełniają inwestorzy kupując mieszkanie pod wynajem jest to, że zwykle zakładają oni, iż mieszkanie będzie przynosiło zysk cały rok, co oczywiście jest błędnym przeświadczeniem. Bardzo rzadko zdarza się, że mieszkanie jest zajęte przez lokatorów 12 miesięcy, zwykle zmieniają się oni nawet kilka razy w roku.

Jakie zalety posiada mieszkanie jako inwestycja?

Czy warto inwestować w mieszkania

Wiele osób, które posiadają odpowiednio duże oszczędności zastanawia się jakie może przynieść mu zyski kupno nieruchomości. Obecnie ludzie coraz częściej szukają sposobu na ulokowanie pieniędzy tak, aby nie traciły one na wartości. Pojawia się wówczas pytanie czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję? Poniżej kilka zalet jakie posiada ono będąc inwestycją:

  • Zwykle mieszkanie ma niższą cenę niż na przykład dom o tej samej powierzchni
  • Coraz więcej młodych ludzi przeprowadza się do miast co sprawia, że mogą stać się one jeszcze bardziej popularne i korzystniejsze finansowo
  • Koszty utrzymania mieszkania deweloperskiego są niższe niż koszty utrzymania domu
  • Elastyczne umowy najmu, dają możliwość takiego dopasowania wynajmu do swoich potrzeb, nawet jeśli właściciel wyprowadza się tylko na kilka miesięcy
  • Kupując mieszkanie deweloperskie można je wykończyć według własnych upodobań i obecnie panujących trendów.
  • Przez to, że ta forma inwestowania jest bardzo prosta, nawet młodzi i niedoświadczeni inwestorzy mogą kupować tanie mieszkania i to na nich budować swoje portfolio
  • Ciągle rosnący popyt na mieszkania w dużych miastach Polski, zwiastuje wzrost ich wartości w przyszłości

Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję? Jak można zauważyć, popyt na mieszkania wciąż rośnie, co powoduje, że ich wartość również będzie rosła. Wszystko jednak zależy od tego jakich korzyści oczekuje inwestor i w jaki sposób będzie on wykorzystywał zakupione przez siebie mieszkania.

Dodaj swój komentarz

O nas

PEGAZ to miejsce, gdzie znajdziesz ciekawe poradniki na tematy związane z nieruchomościami. Posiadamy wiele lat doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami, finansowaniu zakupu nieruchomości pod inwestycje.

Skontaktuj się z nami, aby otrzymać od nas szczegółowe informacje. Dowiedz się, jak możemy ci pomóc w zakupie nowego mieszkania.