Firmowy lokal – kupić czy wynająć

Firmowy lokal – kupić czy wynająć?

Przed wyborem kupna czy wynajmu nieruchomości stoją nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy. Decyzja ta nie należy do najłatwiejszych, ponieważ nigdy nie wiadomo czy dany biznes przetrwa, jak będzie się rozwijał, więc kupno firmowego lokalu może być ryzykowne. Jeszcze jedną coraz popularniejszą opcją jest pracowanie z własnych domów pracowników, w takim przypadku dylemat czy wynajmować, czy zakupić firmowy lokal nie występuje, jednak ta forma pracy nie jest odpowiednia dla wszystkich biznesów.

Firmowy lokal – kupić czy wynająć?

Firmowy lokal można kupić, to rozwiązanie wymaga jednak od właściciela biznesu dużo większego zaangażowania niż jego wynajem. Co więcej dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność wiąże się to z ryzykiem, że nie odnajdą się w danej branży i przedsiębiorstwo upadnie.

Z drugiej jednak strony posiadanie na własność firmowego lokalu w dalszej perspektywie może przynieść korzyści finansowe oraz oszczędność czasu niż ciągłe wynajmowanie lokali. Statystyki pokazują jednak, że najpopularniejszą formą jest wynajmowanie lokalu, na drugim miejscu praca zdalna i dopiero na miejscu trzecim zakupiony firmowy lokal. To natomiast nie zmienia faktu, że decyzja zależy od właściciela i jego preferencji.

Firmowy lokal wynajęcie – plusy i minusy

Firmowy lokal wynajęcie – wady i zalety

Wynajęcie lokalu to najpopularniejsza opcja wśród osób prowadzących swoje biznesy. Dzieje się tak głownie dlatego, że jest ona najtańsza i najbardziej korzystna. Firma, która dopiero zaczyna swoją działalność nie posiada jeszcze zdolności kredytowej ani odpowiednich funduszy na zakup lokalu. Ponownie należy wspomnieć, że nie wie ona też jak długo utrzyma się na rynku i czy będzie się rozwijała, dlatego firmowy lokal na początku lepiej wynająć. Co więcej opłaty za wynajem mogą zostać uwzględnione w kosztach prowadzenia działalności.

Minusem natomiast są wysokie ceny wynajmu. Zależą one od lokalizacji, jego wyposażenia i metrażu. Wahają się jednak w granicach od 800 do 2000 zł, a większe są jeszcze droższe. Co więcej umowa wynajmu podpisywana jest zwykle na kilka lat, więc to także można zaliczyć do minusów tego rozwiązania. Kolejnym minusem jest fakt, że czasami lokal firmowy wymaga dokonania w nim zmian, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością uzyskania zgody od właściciela.

Firmowy lokal kupno – plusy i minusy

Kupno mieszkania jest opcją wybieraną głównie przez firmy, które na rynku działają już kilka lat, a ich pozycja jest ugruntowana. Posiadają one albo odpowiednie fundusze na kupno, albo zdolność kredytową. Firmy, które już jakiś czas prowadzą swoją działalność i wiedzą, że ich firma się rozwija nie pociągają za sobą aż tak dużego ryzyka związanego z kupnem firmowego lokalu.

Dodatkowym plusem może być również fakt, że nawet po spłacie kredytu firmowy lokal staje się własnością przedsiębiorstwa, więc w dalszej perspektywie czasu to rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Z drugiej jednak strony mimo tego, że lokal należy do firmy to jednak dalej trzeba płacić za czynsz i media.

Firmowy lokal – wymagania

Inwestycja w firmowy lokal

Lokal firmowy w zależności od prowadzonej działalności musi spełniać pewne normy prawne, taka sytuacja występuje w aptekach. Apteki powinny mieć co najmniej 100 metrów kwadratowych, co więcej powinny w tym lokalu występować dwa wejścia, w tym co najmniej jedno dostosowane do osób z niepełnosprawnością. Jej powierzchnia musi składać się z podstawowej powierzchni i pomocniczej (szatnia, kuchnia, łazienka). Jednak przedsiębiorca, który planuje otworzyć salon kosmetyczny, mały sklep czy kawiarnie przed takimi wymogami nie stanie. Tutaj potrzebne jest zaplecze sanitarne i kilku dziesięciometrowa powierzchnia. Zdecydowanie większą rolę odegra tutaj lokalizacja, im lepsza tym większych przychodów może spodziewać się właściciel.

Podsumowując, firmowy lokal można wynająć bądź zakupić. Wybór należy do właściciela biznesu. Trzeba jednak pamiętać o takich kwestiach jak fakt, że zwykle krótko działające firmy nie mogą sobie pozwolić na kupno nieruchomości, ponieważ albo nie posiadają funduszy albo zdolności kredytowej. Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, czasami decydują się na zakup lokalu, mimo tego muszą one płacić czynsz i media. Decyzja ta zależy w głównej mierze od możliwości i preferencji właścicieli.

 

 

Dodaj swój komentarz

O nas

PEGAZ to miejsce, gdzie znajdziesz ciekawe poradniki na tematy związane z nieruchomościami. Posiadamy wiele lat doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami, finansowaniu zakupu nieruchomości pod inwestycje.

Skontaktuj się z nami, aby otrzymać od nas szczegółowe informacje. Dowiedz się, jak możemy ci pomóc w zakupie nowego mieszkania.